U sklopu projekta „Budi GLAS, a ne tišina“ edukacijski rehabilitator Matea Vuković s djecom, članovima Udruge DYXY, organizirala je 17. veljače 2022. radionicu na temu „Prevencija ovisnosti“.

Cilj radionice je da djeca nauče razvijati kritičko razmišljanje o konzumiranju sredstava ovisnosti i rizicima povezanim konzumiranjem istih, te uočavanjem posljedica koje ovisnosti ostavljaju na njihov društveni i emocionalni život.

Radionica je započela igrom: „Hodao/la bih kilometrima…“ Djeca su sjedila u krugu i zaželjela nešto zbog čega bi bili spremni hodati 7 kilometara da bi to postigli. Ova igra je pridonijela dinamičnosti radionice, razvijanju kritičkog mišljenja i uvela ih u grupni rad.

Razgovarali smo o povezanosti s različitim načinom razmišljanja, osjećanja, interpretacije i doživljaja oko sebe. Kao što smo mi imali različite razloge za hodanje 7 kilometara, tako i ljudi mogu imati različite razloge za činjenje nekih stvari koji su nama nekad teško razumljive. Tako ljudi imaju i neke razloge zbog kojih uzimaju sredstva ovisnosti.

Djeca su aktivno sudjelovala i pokazala svjesnost štetnosti koju ovisnost uzrokuje, te iznenadili poznavanjem novih ovisnosti koja je posljedica razvoja tehnologije.

Powered by: Ministarstvo znanosti i obrazovanja